Common Room List

Headmaster and Administration Offices
J F Johnson-Munday MA MBA Headmaster
Dr J Guntrip BSc PhD Deputy Head

Headmasters Office

 
Mrs N Emms BA Headmaster's Assistant PA
Mrs J Bendy  Common Room Secretary 
Mrs S Tilly Deputy Head's PA
Mrs K Furlong, Mrs C Holder and Mrs J Constable  School Receptionists

Communications Office

 
Paul Wellstead BASc Marketing Director
Tom Huggins CIM Assistant Marketing Director
Miss Anna Paterson BA CIM Marketing Manager
Miss Michelle Davey BA Marketing Assistant

Foundation Office 

 
Mrs J Johnson-Munday LLB  Foundation Director
Mrs S Salisbury Foundation Manager
Miss C Turner BA Alumni Database and Research Officer
Mrs J Glover BA Communications Officer

Admissions Office

 
Mr D V Watkin BEd Admissions Director
Mrs K Tompkinson Registrar 
Mrs M Dodd UK Recruitment Manager
Ms M Power BA Med International Recruitment Manager

Finance & Operations Department

 
Mrs E Boardley BA FCCA Finance and Operations Director
Miss L Cornell Finance and Operations Assistant
Miss F Cunningham AAT Finance Assistant
Miss A Oxford BA Finance Assistant
Mrs E Taylor Assoc CIPD HR and Payroll Officer
Mrs J Waters BA MAAT Finance Office Manager
Mrs S Taylor Finance Assistant
Mr R Greenhalgh HR and Payroll Assistant
Senior Common Room 
ART   
Miss T Rankin BA Head of Department   
Mr L Hoggar BA    Art and Design Teacher
Mrs B A Hunt BA Art Teacher
Miss K Noorlander    Art Technician
BUSINESS STUDIES AND ECONOMICS   
Mr D Nichols BSc Head of Department
Mr S Arbuthnot MSc   Head of Sixth Form 
CLASSICS     
Mrs S Deering MA     Head of Department     
DESIGN TECHNOLOGY   
Mr I C Devlin BEd        Head of Department     
Miss J Cooke BA    
DRAMA  
Miss M Jackson BA RADA MA Director of Drama, LAMDA Teacher
Miss J Ricketts BA Contemporary Dance Teacher
Mr D Sykes BA Drama Technician
EAL      
Mrs H F Baker BSc   Head of Department and Science and Numeracy Support Teacher           
Mrs A Burge BA Head of PSHCE
Mrs B Recknell BA MA  
ENGLISH  
Mrs A Glassbrook BA Head of Department
Mr J Holiday-Scott BA Housemaster of Edwards
Mrs R Radlett BA  
Miss E Williams BA  
GEOGRAPHY      
Mr M H Barber MA Head of Department and Head of Independent Learning
Mrs A Burge BA Head of PSHCE
Mrs L Bryant BA Housemistress of Fitzgerald
Miss G Nind BSc  
HISTORY   
Mr M Rackowe BA Head of Department
Mr P M Jones MA  
INFORMATION & COMMUNICATION TECHNOLOGY  
Mr J W Tyler MA BSc Head of ICT
Mr L New  Head of IT Services
Mr S Redpath Senior IT Technician
Mr G Stirling-Yeatman IT Technician
Mr S Redpath Senior IT Technician
INTERNATIONAL STUDY PROGRAMMES  
Mr N Murray BA  Head of Department and Learning Development Teacher
MATHEMATICS     
Mr N J Tully BSc  Head of Department
Mr B O’Riordan PhD Assistant Head of Department
Mr G Reynolds BEng  Assistant Head (Pastoral) and Housemaster of Cornwallis
Mr J Veitch BA BSc Examinations Officer  
Mrs S J Flack BA    
MODERN LANGUAGES   
Mr A R Deane BA               Head of Department
Miss C Escriva Beltran BA French and Spanish Teacher
Ms K Waghorn BA Head of Spanish and Deputy Housemistress of Fitzgerald 
MUSIC  
Mr P R Burge Mus B LTCL ALCM Director of Music
Mr D Bolton Dip Mus Head of Brass
Mr J D Recknell MA FRCO  Head of Keyboard
Mrs J Welsh BMus LRSM Head of Strings
PHYSICAL EDUCATION   
Mr A Northcote Head of Senior Sport and Cricket
Mrs K Kemp BEd Head of PE
Mr M Bolton BSc Director of Prep Sport and Head of Rugby
Mrs E Long BSc   Head of Athletics and Equestrian
Miss C Olley BSc             Head of Netball
Miss E Thornbury Head of Hockey
Mrs C Reynolds BEd PE Teacher
SPORTS COACHES  
Mr J Beaumont Cricket Specialist and Games Coach
Mr L Dodd PGA Head of Golf
Mr D Hall   Head of School and Community Tennis
Mr D Pilbrow Head of Performance Swimming
Mr J D Yates Head of  Tennis
Miss L Kammeijer                 Hockey Specialist and Games Coach
PHILOSOPHY, RELIGION AND ETHICS  
Revd S Crompton-Battersby BTh  Chaplain
Miss S Haughey MA MPhil     Head of Department and Housemistress of Jocelyn
Mr J Holiday-Scott BA  
SCIENCE  
Chemistry   
Mr D Rees BSc                           Head of Science
Mrs S L Antonietti BSc  
Physics   
Mr J Fox BSc Head of Department and Deputy Housemaster of Cornwallis
Mr J Christopher BSc  Head of Timetabling and Data Analysis
Mr D Edwards BSc Physics Teacher
Mrs S English MA Physics Teacher
Psychology   
Dr A Butler BSc PhD            Head of Department
Biology  
Mr A P Fisk MSc Head of Department
Dr J Guntrip BSc PhD Deputy Head and Head of Scholars 
Miss H Frampton BSc Biology Teacher
LEARNING DEVELOPMENT   
Mrs B Murray TTHD Dip SpLD Head of Department 
Mrs J Cope BA Cert SpLD  
Mr N Murray BA   
Prep School Common Room 

Mr M Schofield BEd 

Headmaster

Mrs C Bentley BEd Deputy Head 
Mr J Herd BSc  Assistant Head/Housemaster of Cadogan
Mr M Bolton BSc Director of Sport and Activities
Mrs S Ahrens MA Ed Head of History
Mrs K Allum BEd        Learning Development Teacher
Mr N Anns BEd Head of Mathematics
Mrs D Barker Maitrise FLE Head of French
Mrs T Black                                  Librarian
Mrs C Blake BEd Learning Development Teacher
Mr J Calvert BA Head of Religious Studies and Drama
Mrs K Clarke BEd Lower Second Class Teacher
Mr S Clay MA Head of Music
Mrs S Combes BA Music Teacher
Rev S Crompton-Battersby BTh Chaplain
Mrs K Dearman  First Form Teaching Assistant
Mrs S Deering MA Head of Classics
Mrs R Drake BA Lower Second Class Teacher, Mathematics Teacher
Mrs N Gumbleton MA Lower Second Class Teacher, English Teacher
Mrs S Guntrip BSc Lower First Class Teacher
Mrs A Hafermann BSc MA Head of Science
Mr R McAlister BA Head of Geography
Miss K McCarthy MA Head of Spanish
Mrs B Murray TTHD Dip SpLD Head of Learning Development
Miss S O'Neil BA Head of English
Mrs B Recknell BEd EAL Teacher
Mrs J Ricketts BA LAMDA and Contemporary Dance Teacher
Mrs C Rosten BSc  Science Technician
Mrs E Veitch BEd Lower First Class Teacher, Activity House Coordinator
Mr D Venables BSc Science Teacher
Mrs K Waghorn BA  French Teacher
Mrs C Wakefield MSc Upper First Class Teacher
Mrs H Whiter BA Head of Art and DT
Pre-Prep Common Room
Mrs S Preston BA Head Teacher
Miss K Trow BA Nursery Manager, Level 3 Forest Leader
Miss S Widger BSc QTS Senior Teacher
Miss K Harrison BEd Senior Teacher
Mrs M Anderson Level 3 Cache Teaching Assistant, Level 3 Forest Leader
Mrs N Brown NNEB Teaching Assistant, After School Care
Mrs K Cattliff French Teacher
Mrs F Caumont Spanish Teacher
Mrs S Combes BA Dip LCM Head of Pre-Prep Music
Mrs E Endean BA Teaching Assistant
Mrs E Grey DPP Teaching Assistant
Mrs H Hansgate BSc PE Teacher
Mrs R Leslie BA PE Teacher
Mrs A Morrell BEd Class Teacher
Mrs D Rampling NVQ Level 3 Teaching Assistant 
Mrs R Ratcliffe BEd Class Teacher, Learning Development
Miss N Rodwell EYP Teaching Assistant, Level 3 Forest Leader
Mrs J Suckling BA Class Teacher and Early Years Coordinator
Mrs D Lomas BA Class Teacher
Miss R Sochon Level 3 Teaching Assistant 
Nursery Common Room 
Miss E Saxton  Nursery Manager
Miss N Attwood Deputy Manager
Miss F Foulger  Nursery Assistant
Miss E Green Nursery Assistant
Mrs E Herd Deputy Manager
Miss B Miller Nursery Assistant